LATEST NEWS
SUBMIT
THE FESTIVAL
SPECIAL EVENTS
2017 FILMS
WINNERS
YOUNG FILMMAKERS
SPONSORS
PRESS


ABOUT US
FRIENDS OF THE FESTIVAL
TESTIMONIALS
SUCCESS STORIES
PHOTOS & VIDEOS
FILM ARCHIVES
CONTACT

SEARCH

PayPal - Donate!



2017 WINNERS
BEST ANIMATION
CHIKA, DIE HÜNDIN IM GHETTO ( CHIKA, THE DOG FROM THE GHETTO) by Sandra Schießl

BEST FAMILY FRIENDLY
DILLZILLA: TITAN OF TERROR! by Elizabeth Pasieczny

BEST LGBTQ
MARIPOSAS ( BUTTERFLIES) by Angel Villaverde
Honorable Mention:
TO HAVE YOU HERE by Jen Ackerman

BEST FEMALE ACTOR NARRATIVE SHORT
Julie Kline in THE GIRL ON THE MAT

BEST FEMALE ACTOR NARRATIVE FEATURE
Ai Ai delas Alas in AREA
Honorable Mention:
Dorothea Hagena in MANN IM SPAGAT - PACE, COWBOY, PACE

BEST MALE ACTOR NARRATIVE SHORT
Paolo Graziosi in AMORE GRANDE (A BIG LOVE)
Honorable Mention:
Christopher Dylan Whites in WAYS

BEST MALE ACTOR NARRATIVE FEATURE
Pierre Walters in THE RED EFFECT
Honorable Mention:
Brian Smolensky in SEARCHING FOR FORTUNE

BEST ENSEMBLE NARRATIVE FEATURE
SCUMBAG by Mars Roberge

BEST ENSEMBLE NARRATIVE SHORT
FATA MORGANA by Jon Keng
Honorable Mention: BRIAN MICKLER by Michael Taylor Jackson

BEST CINEMATOGRAPHY NARRATIVE SHORT
Andrea C. Vannucci for IO NON DEVO
Honorable Mention:
Yorgos Karvelas for LIMBO
Vahid Buoteh for BUILDING NO. 13

BEST CINEMATOGRAPHY NARRATIVE FEATURE
Amin Oussar for PAWO
Honorable Mention: Dominik Friebel for MANN IM SPAGAT - PACE, COWBOY, PACE

EMERGING FILMMAKER
Pat Campo for SWISS CHEEZ BRAIN

BEST CINEMATOGRAPHY DOCUMENTARY SHORT
Doug Leconte for FIRE OF THE FINAL DAYS

BEST CINEMATOGRAPHY DOCUMENTARY FEATURE
Luise Schröder for VALENTINA

BEST SCREENPLAY NARRATIVE SHORT
Robert Joseph Butler & Lucie Gillipsie for THE GIRL ON THE MAT
Honorable Mention:
Debra Markowitz for BY BLOOD

BEST SCREENPLAY NARRATIVE FEATURE
Brian Smolensky for SEARCHING FOR FORTUNE

BEST DIRECTOR DOCUMENTARY SHORT
THE MARGARET LAMBERT STORY by Nina Horowitz

BEST DIRECTOR DOCUMENTARY FEATURE
THE BULLISH FARMER by Ken Marsolais

BEST DOCUMENTARY SHORT
DUTEE by Vanessa Hudson

BEST DOCUMENTARY FEATURE
VALENTINA by Maximilian Feldmann
Honorable Mention:
UNDOCUMENTED by Patricia Shih

BEST DIRECTOR NARRATIVE SHORT
THE SUITOR by Alvaro Congosto

BEST DIRECTOR NARRATIVE FEATURE
LOTTE by Julius Schultheiß

BEST NARRATIVE SHORT SHORT
THE LAST TIP by Patrick Chen

BEST NARRATIVE SHORT
AFTER SCHOOL by Alec Tibaldi
Honorable Mention:
RABIE CHETW ( WINTERY SPRING) by Mohamed Kamel
THE SURFACE by Jordan Berger

BEST NARRATIVE FEATURE
PAWO by Marvin Litwak & Sonam Tseten

AUDIENCE AWARD NARRATIVE FEATURE
ADAM GREEN’S ALADDIN

SPECIAL JURY PRIZE: WORLD SOCIAL IMPACT
POSITIVE HELL

SPECIAL JURY PRIZE: MUMBLECORE VÉRITÉ
CHILDREN OF HIP HOP

SPECIAL JURY PRIZE: SARDONIC LAMPOON
CAKE

SPECIAL JURY PRIZE: MOST OUTRAGEOUS COMEDY
TIGHT PANTS

FOUNDERS CHOICE: FEATURE
TARDE EN EL ABISMO (AFTERNOON AT THE ABYSS)

FOUNDERS CHOICE: DOCUMENTARY
BETWEEN NEIGHBORHOODS

FOUNDERS CHOICE: SHORT
AMORE GRANDE (A BIG LOVE)



2016 WINNERS

BEST ANIMATION
LIMA
Honorable Mention
THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD

BEST FAMILY FRIENDLY
MR. READY

BEST LGBTQ
LIFE'S A DRAG
Honorable Mention
DIE BALLADE VON ELLA PLUMMHOFF (THE BALLAD OF ELLA PLUMMHOFF)

BEST ACTRESS IN A SHORT
GRACE - Marisa Vitali
Honorable Mention
BROKEN BASKET - Belén Rueda

BEST ACTRESS IN A FEATURE
OBLIVION SEASON - Sareh Bayat
Honorable Mention
DESIRE IN NEW YORK - Jennifer Gegan

BEST ACTOR IN A SHORT
BETTER MAN - Calvin Smith
Honorable Mention
JUNKIE HEAVEN - Joseph A. Halsey

BEST ACTOR IN A FEATURE
READ ME - Timothy Neil Williams
Honorable Mention
BUT NOT FOR ME - Marcus Carl Franklin

BEST ENSEMBLE
RIDE OR DIE
Honorable Mention
THE BLOOD IN OUR VEINS

BEST SHORT COMEDY
RSVP
Honorable Mention
MOTHER OF THE WEEK

BEST FEATURE COMEDY
DIRTY BEAUTIFUL

BEST CINEMATOGRAPHY IN A SHORT
CITY OF DREAMS - Yana Karin
Honorable Mention
QUIRA - Dhawal Deepak Mangrulkar

BEST CINEMATOGRAPHY IN A FEATURE
DYING CANDLE - Dipankar Sikder/Rabin Acharya
Honorable Mention
SHE SINGS TO THE STARS - John Defazio

BEST CINEMATOGRAPHY IN A DOCUMENTARY
GOD KNOWS WHERE I AM - Gerardo Puglia

SPECIAL PRIZE FOR MOTION GRAPHICS
HOPPLA!!!!!

SPECIAL PRIZE FOR FIRST FEATURE
NOTHING SERIOUS

SPECIAL PRIZE FOR SOCIAL IMPACT IN DOCUMENTARY
JULIO OF JACKSON HEIGHTS

AUDIENCE AWARD: DOCUMENTARY FEATURE
SAVING JAMAICA BAY

AUDIENCE AWARD NARRATIVE FEATURE
POP MEETS THE VOID

BEST SHORT DOCUMENTARY DIRECTOR
WITH LOVE - Christopher Ludgate
Honorable Mention
LAST DAY OF THE HOUSE - Lourdes de los Santos

BEST FEATURE DOCUMENTARY DIRECTOR
GOD KNOWS WHERE I AM - Todd & Jedd Wider

BEST SHORT DOCUMENTARY
IN THE HOLLOW - Austin Bunnr
Honorable Mention
REVIVING NEPAL BHASA - Sam Shakya

BEST FEATURE DOCUMENTARY
MARZIA, MY FRIEND
Honorable Mention
I AM HAITI

BEST SHORT NARRATIVE DIRECTOR
QUEEN KONG - Monica Lisa Stambrini
Honorable Mention
A GRINGO HONEYMOON - Alexandra Debricon

BEST FEATURE NARRATIVE DIRECTOR
SHE SINGS TO THE STARS - Jennifer Corcoran

BEST SHORT NARRATIVE
A WARM SPELL
Honorable Mentions
UNHAPPY ENDINGS
TOM IN AMERICA
A GRINGO HONEYMOON

BEST FEATURE NARRATIVE
H.O.M.E.
Honorable Mention
THE INQUISITION OF CAMILO SANZ

SPECIAL PRIZE FOR WORLD SOCIAL IMPACT
OBLIVION SEASON

FOUNDERS CHOICE FOR SHORT FILM
ALLES WIRD GUT (EVERYTHING WILL BE OKAY)

FOUNDERS CHOICE FEATURE FILM
SHE SINGS TO THE STARS

BEST OF THE FEST
POP MEETS THE VOID




2015 WINNERS
Best LGBT Short
ROXANNE by Paul Frankl

Best Comedy Short
DIWALI DREAM GARAGE by Johnny Pik
Honorable Mention: THE SHED by Brian Mcgleenon

Best Animation
DIRTY LAUNDRY DAY by Jamil Lahham

Best Actress In A Narrative Short
Miranda Wilson for BENEATH WATER

Best Actor In A Narrative Short
Tomas Pozzi for MARIONETA CIEGA (BLIND PUPPET)

Best Actress In A Narrative Feature
Nicole Hayden for THE PARK BENCH

Best Actor In A Narrative Feature
Ricardo Pinto for EL MAL TRATO (MALTREATMENT)

Best Ensemble
EULOGY by Don Capria

Emerging Filmmaker
Ralph Sepe for THE HIGH
Alexandra Jackman, Mike Jackman for A TEEN'S GUIDE TO UNDERSTANDING AND COMMUNICATING WITH PEOPLE WITH AUTISM

Best Cinematography In A Narrative Short
LILY IN THE GRINDER by Michael Morgenstern

Best Cinematography In Narrative Feature
ADAGIO by Rafael Escolar

Best Director Documentary Short
Antonio Tibaldi & Àlex Lora Cercós for GODKA CIRKA (HOLE IN THE SKY)

Best Director Documentary Feature
Werner Schweizer for VERLIEBTE FEINDE (ENEMIES IN LOVE)
Honorable Mention: Rebecca Kenyon for SOMETHING YOU CAN CALL HOME

Best Director Narrative Short
Lisa Melodia for BIG GIRL
Honorable Mention: Max Chan for OUR BLOOD

Best Director Narrative Feature
Rafael Escolar for ADAGIO
Honorable Mention: Daniel Vivanco for EL MALTRATO (MALTREATMENT)

Community Award
Lydia Darly and Patrick Xi Hao Chen

Best Documentary Short
GASPER & SON by Hannah Jayanti, Jen G. Pywell, Miguel A. Rodriguez
Honorable Mention: COMIC BOOK HEAVEN by E.j. Mcleavey-Fisher

Best Documentary Feature
WOMEN OF 69’ UNBOXED by Peter Barton
Honorable Mention: TRUTH HAS FALLEN by Sheila M. Sofian

New Voices
MILLENNIAL by Colin Shields and Frank Anderson

Best Narrative Short
CARRY ON by Yatao Li, China
BORDER TRAFFICKING by Peter Rautek
Honorable Mention: ABRIENDO PUERTAS (OPENING DOORS) by Tomás Bases

QWFF 2015 Filmmaker Award
Rachel Mason for THE LIVES OF HAMILTON FISH

Cinema Of Cruelty
DEATH DRIVE by L.E. Salas

Best Narrative Feature
THE PARK BENCH by Ann LeSchander

Audience Award
THE DRIFTER by Craig Calamis

Founder's Choice
ORIGINAL I.Q. TESTER by Alan Arrivée





2014 WINNERS

FOUNDERS CHOICE
RECURSION by Sam Buntrock

Audience Award
THE HOUSE THAT JACK BUILT

Best Narrative Feature
TU SERAS UN HOMME

Best Director Narrative Feature
Henry Barrial for THE HOUSE THAT JACK BUILT

Best Domestic Documentary Feature
FREELOAD

Best Int'l Documentary Feature
KATIA

Best Director Documentary Feature
Becca Roth for ONE: A STORY OF LOVE AND EQUALITY

Best Domestic Narrative Short
RECURSION

Best Int'l Narrative Short
THE NAKED LEADING THE BLIND

Best Director Narrative Short
Alex Lora for SOLO SOY SOLOMON

Best Domestic Documentary Short
JAIPUR MAHOUTI

Best Int'l Documentary Short
CRISALIDA

Best LGBT Feature Documentary
A SELF MADE MAN

Best LGBT Short
SHIFT

Best Actor Male Feature
Robert Nolan for MOURNING HAS BROKEN

Best Actor Male Short
Rob McClure for RECURSION

Best Actor Female Feature
Tina Holmes for BUOY

Best Actor Female Short
Marina Kovalskya for ISTORIYA M.

Best Cinematography Narrative Feature
SILENCIO

Best Cinematography Documentary
KATIA

Best Cinematography Short
UNFOLD

Best Unique Vision
HOMOSTRATUS

Best Emerging Filmmaker
Hena Ashraf for SMALL DELIGHTS
Sebastian Rea for LONE PROPHET

Best Animation
MY ART IS NOT DEAD


2014 HONORABLE MENTION
Animation
DAY 6011

Documentary Feature
FORGIVE US

Documentary Short
BENEATH THE TREES

Director Documentary Short
Zahida Pirani for JUDITH: PORTRAIT OF A STREET VENDOR

Int'l Narrative Short
HESHTJE

Domestic Narrative Short
PERFECT DAY

Perseverance
THE GRAND HOTEL

Actor Male
Kevin Thomas Costigan for KILLER

Actor Female
Victoria Murdoch for UNHAPPY HAPPY

Director Narrative Feature
Joseph Israel Laban for NUWEBE


2013 WINNERS
Best LGBT Short Film
A SON by Andre Gaumond from Canada

Best Animation
PLANET UTERO by Faiyaz Jafri from USA

Best Short Documentary
MOTORBIKE MIDWIFE by Masumi Higashi from UK/Ghana

Best Feature Documentary
FROM QUEENS TO CAIRO by Sherif Sadek from USA

Best Narrative Short
POLLICINO by Cristiano Anania from Italy

Best Narrative Feature
UOMO by Rafael Escolar from Argentina

Audience Award
MIKEY BOY by Christopher Berkenkamp from USA

Emerging Filmmaker
ANDREW CANNIZZARO for A GIRL AND HER GUARDIAN from USA

Best Actress
JUDITH ROBERTS for MY DAY from USA

Best Actor
HEIKO PINKOWSKI for HEAVY GIRLS from Germany

Founders' Choice
WELCOME TO NOWHERE (BULLET HOLE ROAD) by William Cusick from USA
LONELY EROS by Ellen Andries from Belgium

2013 HONORABLE MENTION

Documentary
RETURN TO THE SEA by Genevieve McGill from Ireland

Narrative Short
SILENT RIVER by Anca Miruna Lazarescu, David Lindner from Romania
LE TETTE DI UNA DICIOTTENNE by Luca Gennari from Italy
OF GUILT AND GRIEF by Tom Van Den Broek from England
HEADS UP by Alex Merkin, Robert Krakovski from USA


2012 AWARD WINNERS

BEST OF FESTIVAL
QUEEN by Adam Rose

Founders Choice
CAN'T DANCE by Richard Uhlig

The Directors Prize
MR BRICKS by Travis Campbell

Best Actor-Male
RYAN EGGOLD for QUEEN

Best Actor-Female
MARLYN MASON for MODEL RULES

Best Narrative Feature
DAVID DIXON IS DEAD by David Dixon

Best Documentary Feature
FAMBUL TOK by Sara Terry

Best Documentary Short
THE WORD NEVER MENTIONED by Elliot Bassman

Best Int'l Documentary Feature
THE SISTERHOOD by Roger Horn

Best Narrative Short
EASY STREET by Russell Greene

Best LGBT
COFFEE & PIE by Douglas Horn

Best Animation
SOMETHING LEFT, SOMETHING TAKEN by Max Porter & Ru Kuwahata

Best Young Filmmaker
BENJAMIN TRAN for DUALITY

Emerging Filmmaker
ELLIOT LOBELL for ANDREW, STORY OF A CLOSET MONSTER

Best Going Rogue
CHRONICLES OF A PROFESSIONAL EULOGIST by Sarah Jane Lapp

Audience Award - Narrative Feature
THE MONKEY GANG by Montaigne P. "Logic" Massac

"Woody"
EMMANUELLE IN WONDERLAND by Rolfe Kanefsky

2012 HONORABLE MENTIONS

Narrative Feature
THE DUCK HUNTER by Egidio Vernonesi

Documentary Feature
MAKING MISTAKES by Hiroshi Sunairi

Documentary Short
THE ART OF REMEMBRANCE by Raúl Paz Pastrana
THE MAKING OF LIBERTY JAYNE by Charles W. Davidson

Int'l Documentary Feature
PROJECTING THE BODY by Walter McIntosh

Narrative Short
THERE IS NO GOODBYE by Pablo Bullejos
SWEET by Iván Ruiz Flores
STAYED FOR by Devereux Milburn

LGBT
SLATE by Eric La Barr
THE PERFECT MAN by Rubén Prieto

Going Rogue
ETHEREAL CHRYSALIS by Syl Disjonk

Animation
HELLO BAMBI by Faiyaz Jafri

Young Filmmaker
ANY THOUGHTS? by Evan Berger
IMPETUOUS by Tanner Cusumano



2011 AWARD WINNERS

BEST OF FESTIVAL
ASHES by Ajay Naidu

Founders Choice
THE ECLIPSE OF TAREGNA by Rakesh Chaudhary

Best Actor-Male
SURENDRA RAJAN for THE ECLIPSE OF TAREGNA

Best Actor-Female
APHRODITE NIKOLOVSKI for THE SPIRIT OF ISABEL

Best Narrative Feature
THE GADARENE SWINE by Brian Smolensky

Best Documentary Feature
SHEPHERDS OF HELMAND by Gary Mortensen

Best Documentary Short
VERA KLEMENT: BLUNT EDGE by Wonjung Bae

Best Int'l Documentary Feature
HAULING by Sean Walsh

Best Narrative Short
WYLDFLOWER by Justin K. Staley

Best Animation
DRAT by Farin Farzaneh

Best Young Filmmaker
MICHAEL CUSUMANO for AMANDA

Best Going Rogue
PERSONAL REVOLTS by Eddy Falconer

Audience Award - Narrative Feature
MAGGIE MARVEL by Dan Brennan

Audience Award - Documentary
DJ ROB SWIFT by Rodolfo Duran




   

ABOUT CONTACT NEWS
 

© 2011-2017
Queens World Film Festival, Inc.
Screening Challenging and Exciting Film From Around the World and Around the Corner.