NEWS WINNERS 2020 FILMS PRESS SPONSORS SEARCH facebook   twitter   youtube     

THE FESTIVAL
SPECIAL EVENTS
WINNERS
2020 FILMS
YOUNG FILMMAKERS

ABOUT US
TESTIMONIALS
QWFF HONOREES
SUCCESS STORIES
PHOTOS & VIDEOS
FILM ARCHIVES
SUBMIT
CONTACT
VOLUNTEER

SEARCH

Donate!





2020 NOMINEES
CLICK HERE TO VIEW THE WINNERS

BEST ANIMATION
PETTY THING
CON FUERZA
SELFISH
EMBRACES & TOUCH OF SKIN
OBSCURER

BEST FAMILY FRIENDLY
LATTESHIP
AGE OF BRYCE
LOST OF TREASURE OF THE VALLEY

BEST EXPERIMENTAL FILM
EVERY.SINGLE.ONE (KARUNA)
METAMORPHOSIS
STAN
SOLO PARA MI
THE NAME OF TREES

BEST LGBTQ SHORT 4
BUBBY & THEM
KIKO’S SAINTS
WONDER
LIGHT IN DARK PLACES
THE NIGHT, UNSHELTERED
WITHOUT SAY

BEST SHORT SHORT (UNDER 5 Minutes)
BUT...FIRST
HARD SHADOW
CODE RUTH
TALISMANS

BEST FEMALE ACTOR - NARRATIVE SHORT
Meredith Henderson in TELL ME WHEN TO FORGET
Deeya Maskey in HUNDRED RUPEES
Ralph Salazar/Colonia in ABOUT COLONIA
Angela Wong Carbone in DRAGONFLY
Ana Pacheco/Kendra in THE STAR OF THERAPY
Annie Greir in THE TAXIDERMIST

BEST FEMALE ACTOR - NARRATIVE FEATURE
Julia Nightingale in ODE TO PASSION
Summer Sesha in EXIT 5
Pieper De Palma in SPIRAL FARM
Mora Iramain Garcia in THE RABBIT'S HOUSE
Veronika Povalyaeva in ZALINIA/OUTLINE

BEST MALE ACTOR - NARRATIVE SHORT
Drew Starkey in EXTENDED STAY
Sean Evans in CURTAINS
Nicolas Sampedro-Sillmann/Milo in LIMITED
Dawuda Jabbie in NO TRAVELER RETURNS
Gary Comorau in ALZHEIMER’S

BEST MALE ACTOR - NARRATIVE FEATURE
Avon Raj Upreti in CHAKKAR
Iveel MashbatKey in IN THE LAND OF LOST ANGELS
Erdenemunkh Tumursukh in IN THE LAND OF LOST ANGELS
Aleksandrs Mirskis in GUTMAN’S ALTERNATIVE
Armando Riesco in SENECA
Eduardo Rivetto in DIA 1

BEST ENSEMBLE - NARRATIVE FEATURE
DEPTH OF PYAAR
EFFIGY - POISON AND THE CITY
THE GOOD DAY
ZALINIA/OUTLINE
HAPPY CLEANERS

BEST ENSEMBLE - NARRATIVE SHORT
THE LEPERS
INCURABLE
THE TURNER EXHIBIT
THE STAR OF THERAPY
FORGET ME NOTS
THE FEVER
THE FIRST DAY
THE LOST WEEKEND
ALZHEIMER’S
RETRIEVAL
LITTLE SICILY

BEST CINEMATOGRAPHY - NARRATIVE SHORT
KIKO’S SAINTS
GLAMOROUS CITY
EXTENDED STAY
FLAT-EARTHER
DRAGON SONG
WAVES
THE FEVER
PAPER BOATS
THE LEPERS

BEST CINEMATOGRAPHY - NARRATIVE FEATURE
CHAKKAR
EFFIGY - POISON AND THE CITY
IN THE LAND OF LOST ANGELS
THE FACTORY
ZALINIA/OUTLINE

BEST CINEMATOGRAPHY - DOCUMENTARY SHORT
STONEWALL: THE MAKING OF A MONUMENT
TOFINO IS A PLACE
THE RETURN
GRANDPA FIRE

BEST CINEMATOGRAPHY - DOCUMENTARY FEATURE
THE CONDOR & THE EAGLE
CROSS-COUNTRY
PATH OF THE DAFF
SEQUEIROS: WALLS OF PASSION
EL CUARTO REINO

BEST SCREENPLAY - NARRATIVE SHORT and INKTIP MEMBERSHIP NOMINEE
THE GIRL NEXT DOOR
INCURABLE
THE LOST WEEKEND
FLAT-EARTHER
TELL ME WHEN TO FORGET
THE LEPERS
KEPT
THE TURNER EXHIBIT

BEST SCREENPLAY - NARRATIVE FEATURE AND INKTIP MEMBERSHIP Nominees
ODE TO PASSION
LET THEM HAVE THEIR WAY
SENECA
THE GOOD DAY
THE RABBIT’S HOUSE

BEST DIRECTOR - DOCUMENTARY SHORT
ONE THOUSAND STORIES: THE MAKING OF A MURAL Tasha Van Zandt
STATE OF INDEPENDENCE Erica Mann
THE RETURN Jon Fish
MAMA YEN Jiale Hu

BEST DIRECTOR - DOCUMENTARY FEATURE
SIQUEIROS: WALLS OF PASSION Lorena Manríquez, Miguel Picker
THE PATH OF THE DAFF Michael Piscitelli
GEOGRAPHIES OF KINSHIP Deann Borshay Liem
THE LAST SERMON Jack Baxter
AND...SEEN Liz Ortiz

BEST DOCUMENTARY SHORT
GRANDPA FIRE
THE RETURN
RETURN TO CALAIS
THE MISSION HOME
CARRYING TOMORROW

BEST DOCUMENTARY FEATURE
THE CONDOR & THE EAGLE
THE LAST SERMON
AND...SEEN
THE WORST THING
THE PATH OF THE DAFF

BEST DIRECTOR - NARRATIVE SHORT
THE TURNER EXHIBIT Mathew Gregory Bainbridge
EXTENDED STAY Paul Kim
THE STAR OF THERAPY Bryce Iwaschuk
TROUBLEMAKER Olive Nwosu
FLORA Javier Kühn
FUGUE Laura Neri
THE BULLl Kelsey Egan
TINA Gayatri Bahl
DESERT RATS Shaz Bennet
INCURABLE Michelle Bossy
PAPER BOATS Gonzalo Guajardo-Fajardo
ABOUT COLONIA Eduardo Shlomo Velázquez
DRAGON SONG David McClister

BEST DIRECTOR - NARRATIVE FEATURE
SENECA Jason Chaet
ZALINIA/OUTLINE Vadim Dubrovitskiy
EXIT 5 Khaled Nadershah
THE GOOD DAY Juo Hae
GUTMAN’S ALTERNATIVE Aleksandrs Mirskis
SOURPUSS Conrad Stojak

BEST COMEDY SHORT
INCURABLE
ZOUL
KIDS DON’T RIDE BIKES ANYMORE
CASHED
LIKE.SHARE.REPOST
THE PENTAGRAM OF NEW YORK CITY
THE CREEPER’S CURSE
SIXTEEN THOUSAND DOLLARS

BEST COMEDY FEATURE
THE DUCKPOND
I WROTE THIS FOR YOU
GHOUL CATCHERS

BEST NARRATIVE SHORT
THE TURNER EXHIBIT
HERE LIES BEATRICE
ABOUT COLONIA
EXTENDED STAY
TROUBLEMAKER
THE SEAL
TELL ME WHEN TO FORGET
AN UPSIDE-DOWN TALE
DRAGON SONG
LOOK FURTHER

BEST NARRATIVE FEATURE
SENECA
THE RABBIT’S HOUSE
IN THE LAND OF LOST ANGELS
DIA 1
ZALINIA/OUTLINE
THE FACTORY




© 2011-2020 Queens World Film Festival, Inc.
Screening Challenging and Exciting Film From Around the World and Around the Corner.